Frugal snacks; popcorn and choosing a brand

Hot air popcorn

Popcorn is a frugal snack and doesn’t take much effort if you have a hot air popper. We have been buying Walmart’s Great Value Yellow Popcorn for $1.66 in-store. For that price we get at least 16 servings, or about 10 cents a serving plus the cost of butter so let’s say 25 cents a serving max. Much cheaper than buying it pre-made, or buying potato chips. We were enjoying it until Walmart was out of Great Value and instead we bought Jolly Time Pop Corn White for $1.94 in store.  The Jolly time was way better, much softer when cooked in the hot air popper. This got me thinking, how many brands do we use, where we are happy with it, but a much better option exists? How would we know?

Popcorn forensics

I’m a big fan of doing research before buying almost anything. Why not get the best value? We buy a lot of our goods online from Amazon where we have instant access to many reviews. I can find out quickly what the best rated product in a category is, and I usually read enough reviews to understand what the strengths and weaknesses of a product are. But what about groceries? DW shops in-store, so the reviews aren’t in view when buying. We have brands we have used for years. But what if there is a product we would enjoy much more, even if it costs a bit more? So I looked at Walmart’s rating for the popcorn after the fact.

Walmart ratings

For the Great Value Yellow Popcorn there were 90 reviews on the Walmart site as of 1-15-2018. The rating was 4.0. For the Jolly Time there were 40 ratings and the average was 4.2. Pretty close. But the ratio of 4 stars to 5 stars was different. For Great Value the ratio was 51/15 = 3.4. For Jiffy it was 26/5 = 5.2. I am not saying this is scientific, but in the future I am going to look at this ratio.

Final thoughts

DW and I both greatly prefer the Jolly time when popped in our hot air popper. This makes me wonder how many other grocery items we buy regularly, where there is a different brand we would greatly prefer. I will be comparing some brands we use a lot to see, stay tuned.

If you want to support the blog Click here to be referred for the Chase Sapphire Reserve card. Disclaimer: if you click the link I may receive a referral bonus. All thoughts and opinions expressed here are my own and not influenced by Chase.

Frugal Entertainment: Thanksgiving 2017

A PS3 with a 32 inch TV is just fine for some co-op gaming
Getting value for your entertainment dollar

As the number of internet content providers expand, the choices for how to spend money on entertainment have gotten dizzying; Netflix, Hulu, Sling, Amazon. On the path to FI it’s critically important to minimize recurring costs, so just signing up for all the subscriptions is not an option. We cut cable 7 years ago and haven’t looked back. But we still want to watch some TV including college and NFL football, Game of Thrones, American Pickers and Brooklyn Nine Nine.

Over the Air Network TV: Upfront ~$323, recurring zero

Continue reading “Frugal Entertainment: Thanksgiving 2017”

Refurbish your sneakers to save $3,991

Choosing sneakers

Ever wondered why so many sneakers are white? It’s a strange choice for something that will be in close contact with dirt. Unless you are selling them. I stopped buying white shoes a long time ago, and now buy only ‘earth’ colors. Recently I have been buying Merrell ‘stretch’ shoes that allow you to just step into them. No laces and no need to bend over or sit down when putting them on. Of course I get them at the lowest price I can before and after the purchase.

Time to clean them
Dirty sneakers. Merrell stretch shoes. Clean your sneakers
Not too dirty, but not OK to wear in public

So either you’ve had them awhile, or you ‘stepped in something’ on the homestead. I am pretty good about wearing dedicated shoes for dirty jobs or hiking. But inevitable they do get dirty. I have seen people use washing machines, but that’s more wear and tear on them than I like. Instead I have a pretty simple way to clean them. Continue reading “Refurbish your sneakers to save $3,991”

Two ways to save money on Amazon

Save money at Amazon. Frugal living. In the wheat
Camelcamelcamel tracks the price of Amazon items
Method 1. CamelCamelCamel

The camelcamelcamel website tracks the price of an item on Amazon and when it goes down the website will email you. Then you buy it quickly before the price goes back up. I use this approach for larger ticket items and several non-perishable repeat purchase items on our homestead like vehicle oil and air filters. Steps: Continue reading “Two ways to save money on Amazon”

Easy whole wheat bread

easy homemade bread
Fresh out of the oven
Why bake your own bread?
1) eliminate preservatives
2) tastes great
3) can make it anytime and eliminate a run to the store
4) It’s satisfying to make something yourself
5) It’s cheap and can speed your path to getting FI

 

With a bread machine it doesn’t take much effort, but it does take some. It’s probably best to be honest with yourself and if you don’t see yourself making bread on the weekend or evening as a fun activity, then don’t spend the $ to go down this path. It’s not frugal to store an unused bread machine in your basement. Another consideration is it takes a bit of skill to cut bread slices, if that is not something you are into, again, maybe don’t go down this path. Continue reading “Easy whole wheat bread”